top of page

Konya'da İz Peşinde

Künye
İlk 1000 adetlik baskısı Bulut Yayınları’ndan çıkan oyunlu kültürel miras kitabı “Konya’da İz Peşinde”nin ikinci baskısı kutudaki yenilenmiş tasarımıyla Derlem Yayınları’ndan çıktı. VEKAM (Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) 2015 Araştırma Ödülü’nü kazanmış olan kitap aynı zamanda Müze Çalışmaları alanında yazılmış olan lisansüstü tezinin bir proje çıktısı olarak akademik temellere dayanıyor.

İçerik
9-11 yaşa yönelik bir kitap olan “Konya’da İz Peşinde” seçilmiş kültürel miras öğeleri üzerinde uygulanan konservasyon temalı aktiviteler içeriyor. Çocuklar bu kitapta Konya’nın kültürel mirasından bir kesit öğrenirken bir yandan da konservasyon terimi ile tanışmış oluyorlar. Bu önemli bilim dalının yararlarını, yöntemlerini ve eserlerin nelerden bozulduğunu oyunlarla keşfediyorlar.

Yöntem
Disiplinler arası ve nesne odaklı oyunlaştırma teknikleri: Eğlenerek, uygulayarak ve duygu yaratarak öğrenmeyi ön plana çıkaran bu kitapta okuyucular nokta birleştiriyor, şifreli harfler çözüyor, “sihirli” bir fenerle keşif yapıyor, mıknatıslı alanlarda yapbozlar yapıyor ve gizli cevaplara ulaşmak için yüzeyler kazıyor. Hatta kitaptaki kodu kullanarak bir mobil oyun bile oynayan çocuklar tüm bu etkinlikleri yaparken aslında bir yandan 5 harfli bir şifrenin izini sürüyorlar.

bottom of page