top of page

Merak Odalarından Yeni Müzeciliğe Keşif Atölyesi

İçerik

Dünyanın ilk müzesinin bundan 2500 yıl önce Babilli bir prenses tarafından oluşturulduğunu duymuş muydunuz?  Peki müzeciliğin temellerinin 1500’lü yıllarda oluşturulan ve çok gizemli alanlar olan ‘merak odaları’ (‘cabinets of curiosity’) ile atıldığını biliyor muydunuz? Bu atölyenin ilk yarısında eğlenceli dijital oyunlar oynayarak müzeciliğin tarihçesini, bilinmeyen gizemli yanlarının izini sürerek öğreneceğiz. İkinci yarıda ise artık topluma kapılarını daha çok açmaya başlayarak müzecilik tarihinde bir algı değişimine sebep olan “konservasyon” (koruma) alanını uygulamalarla ve deneylerle keşfedeceğiz. Çevrimiçi atölyelerde pac-man (labirent kovalamaca) ve balon patlatma gibi eğlenceli dijital oyunları ve kimya deneylerini kullanacağız. Fiziksel atölyelerde ise tüm bunlara ek olarak konservasyon uygulamaları deneyimliyor olacağız. Yaş grubuna göre, ya 3-D yapbozlar kullanarak ya da onarım süreçlerinin gerçek algoritmasına uyarak “konservatörcülük” oynayacağız.

 

Yöntem

Atölye Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerine kurgulanmış. Bu yöntem disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma uygulamalarından oluşuyor (4D Öğrenme Modeli: Duygu Odaklı-Deneyimsel-Duyusal-Disiplinlerarası).

 

Yaş grubu

11-13 

 

Süre

35-120 dak aralığında çeşitli seçenekler mevcut

Uygulama Seçenekleri

Takviminize ve bütçenize uygun bir uygulama tasarlatmak veya mevcut seçenekleri öğrenmek için bize info@idilbilgin.com adresinden ulaşabilirsiniz.

bottom of page