Kültür Dedektifleri İz Peşinde:

İçerik: Kültürel mirasımız neden değerli ? Eserler de bizim gibi “hastalanıyor” olabilirler mi? Peki onların da “doktorları” var mıdır? Biz kültürel mirasımızı nasıl koruyabiliriz? Bu sorulara çocuklarla birlikte oyunlaştırma yoluyla cevap arayan Kültür Dedektifleri İz Peşinde atölyesinde disiplinlerarası yapısıyla çocuklar için rengarenk bir oyunlaştırma imkanı barındıran “konservasyon” mesleğini tanıyoruz. Atölye boyunca kelime oyunları, gözlem, deney ve yaratıcı drama içeren oyunlar oynuyoruz, canlı anketler yapıyoruz. Yer yer konservatörlerin kullandığı “sihirli” bir ışıkla çıplak gözle göremediğimiz detayların izini sürüyoruz, yer yer yine bu meslek alanında kullanılan özel kimya kağıtlarıyla deneyler yapıyoruz. Atölyede ayrıca uygulamalı Web 2 araçları kullanarak pac-man ve adam asmaca gibi çok eğlenceli dijital oyunlar oynuyoruz.

 

Yöntem: Atölye Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerine kurgulanmış. Bu yöntem disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma uygulamalarından oluşuyor  (4D Öğrenme Modeli: Duygu Odaklı-Deneyimsel- Duyusal- Disiplinlerarası).

 

Yaş grubu: 7-13 (yaşa göre farklılaştırarak uygulanıyor)

 

Süre: 35-180 dk. aralığında çeşitli seçenekler mevcut

 

Uygulama Seçenekleri: Takviminize ve bütçenize uygun bir uygulama tasarlatmak veya mevcut seçenekleri öğrenmek için bana info@idilbilgin.com adresinden ulaşabilirsiniz.

afis 1183.jpg