Sıkça Sorulan Sorular 
 

1) Konya’da İz Peşinde kitabı Sosyal Bilgiler dersi kapsamında nasıl kullanılabilir?
 

“Konya'da İz Peşinde” kaynak kitap olarak seçildiğinde içeriğin “sınıf içi çalışma” ve “ev ödevi” olarak dengelenerek uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Çocuklar kitabın metin kısmını okuyarak içerisindeki aktiviteleri tamamladıkça bir yandan 5 harfli bir şifreyi çözüyor olacaklar. Dolayısıyla örneğin ilk şifreye ait olan metin ve etkinlikleri sınıfta tamamladıktan sonra öğrenciden ikinci şifre kısmını evde tamamlaması istenebilir.


 

2) Kitabın içinde ne gibi aktiviteler yer alıyor?
 

Çocuklar bu kitapta nokta birleştiriyor, şifreli harfler çözüyor, “sihirli” bir fenerle keşif yapıyor, mıknatıslı alanlarda yapboz birleştiriyor, gizli cevaplara ulaşmak için belirli yüzeyleri kazıyor ve hatta kitaptaki bir kodu kullanarak bir mobil oyun oynuyorlar.

 

3)  Neden Konya?
 

Kitabın ismine bakılınca sadece Konya bölgesi üzerine odaklanan bir kitap gibi görünse de yazarın kullandığı metodolojide bölgeler birer araçtır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kitabın amacı şehrin tarihçesinden kısa bir kesit verirken, aslında kültürel mirasın değerini ve hassasiyetini “konservasyon” temalı oyunlarla, çocukların duygu dünyalarında içselleştirmektir.

 

4) Neden “konservasyon” temalı aktiviteler?
 

Halk arasında daha çok “restorasyon” olarak bilinen ve “kültürel mirasın doktorluğu” olarak tanımlayabileceğimiz konservasyon bilimi disiplinler arası yapısıyla çok zengin bir oyunlaştırma imkanı sunuyor. Tarih, sanat tarihi, görsel sanatlar ve kimyayı bir araya getiren bu bilim dalı çocuklar için rengarenk bir dünya barındırıyor. Ayrıca çocuklar bu alanda çalışan uzmanların yaptıkları zorlu, hassas ve kutsal işe bir kez tanık olup eserlerin ne kadar hassas olduğunu içselleştirince, kalplerinde kültürel mirası koruma duygusu kaçınılmaz bir şekilde uyanmaya başlıyor. 

 

5) Öğrenciler kitabı okumadan önce hazır bulunuşluklarını destekleyecek bir paylaşım yapıyor musunuz?
 

Kitap okunmadan önce öğretmenlerimizle bir araya gelerek kitabın uygulanmasına dair kısa bir öğretmen eğitimi uyguluyoruz. Bu eğitim esnasında öğrencilerin hazır bulunuşluklarına dair detaylı bilgi ediniyoruz. Buna göre, duruma göre ya kitabın okunmasından hemen önce ya da atölyeli seçenek tercih edildiyse (bkz. Soru 6) atölye uygulanmadan önce çocukları konuya hazırlayıcı kısa videolar, görseller, dijital oyunlar ve malzeme bilimine yönelik deney önerileri paylaşıyoruz.


 

6) Çocuklar kitabı okuduktan sonra pekiştirici bir etkinlik uyguluyor musunuz?

Kitabın tamamlanmasını takiben “Kültür Dedektifleri İz Peşinde” atölyesinin uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Atölyede yaptığımız disiplinler arası uygulamalar kitabın kazanımlarını derinleştirip öğrenmeyi kalıcı kılıyor. Atölye ile ilgili detaylı bilgi için:
https://www.idilbilgin.com/kulturdedektifleri